Úvod » Vánoční symboly » Jmelí

Jmelí

Podle jedné křesťanské legendy rostlo kdysi jmelí jako strom. Z jeho větví prý Josef vyřezal o Vánocích kolébku pro Ježíška. Legenda dále praví, že po třiatřiceti letech tento strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Jmelí pak seschlo do malých keříků a stejně jako jsou křesťané živi z Kristova těla, tak i jmelí žije ze živin jiných stromů.

Větvička jmelí většinou nechybí o Vánocích v žádné domácnosti a čím více má na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí čeká domácnost, kde je v novém roce umístěna. Má prý moc zahrnout dobrem všechny, kdo pod ní projdou. Podle lidové pověry prý jmelí nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, a nikoliv tomu, kdo si jej koupí sám.

Víte, že?

  • Novoroční políbení pod větvičkou jmelí zaručí milencům věrnou lásku na celý rok.
  • Pokud dáte větvičky jmelí do vázy s vodou, vydrží vám dlouho krásně zelené. Nad stůl či na dveře je zavěste až o svátcích.
  • Zlaté jmelí je impregnováno lakem, do vody ho dávat nemusíte.
  • Jmelí je jedovaté!
  • Jmelí je stálezelená rostlina, kterou dobře znali už naši předkové. Připadala jim tajemná, protože roste vysoko v korunách stromů a její plody připomínají malé perly. Zvyk používat jmelí jako vánoční dekoraci se z Anglie postupně rozšířil na celý evropský kontinent. Dnes si můžeme před Vánoci koupit větvičky zeleného, stříbrného nebo zlatého jmelí. Tato rostlina není jen krásnou dekorací, má i léčivé účinky. Snižuje krevní tlak, podporuje srdeční činnost a působí proti zánětům.


autor: Dana Divecká